19. 2. 2015

Jsem to ale vostuda

S Novým rokem ruku v ruce přichází zamyšlení sama nad sebou. Proč jsem taková hambářka, že nejsem schopná dodržovat rutinu? Jakoukoliv - stravovací, cvičební, nebo třeba rutinu psaní příspěvků na blog? Vždycky jsem měla tendence omlouvat si nedostatek odhodlanosti tím, že jsem příliš speciální na to, aby mě kdy někdo donutil dělat něco pravidelně. Ani na učení jsem neměla kdovíjaký řád, označila bych to spíš za více čí méně organizovaný chaos - dvacet stránek ve vlaku, místo dalších dvaceti pivo s kamarády...a tak, vždyť víte.


Jelikož ale přecijenom moje rozlítaná duše nějaký řád potřebuje, rozhodla jsem se ho ze všeho nejdříve nastolit ve vlastním šatníku (prostě začít v samém středu apokalypsy, ať to máme za sebou!)

Vodítkem mi byla knížka The Life-Changing Magic of Tidying Up: The Japanese Art of Decluttering and Organizing od Marie Kondo. Nebudu vás unavovat sáhodlouhými anotacemi, ale podělím se s vámi o to, proč mi zrovna tahle jediná metoda ze všech, které kdy spatřily světlo světa, dává smysl.

Zapomeňte na striktní "šatníkotřídící" pravidla plná negativismu (vyhoďte vše, co jste NEnosily poslední rok, vše, co vám NEsedí, vše, co NENÍ v módě....) V úplné kontradikci k všem těm špatným emocím - zkuste se nad každým kouskem ve svém šatníku zamyslet, zda vám přináší radost. Upřímně, bez "hard feelings"....cítíte se v něm dobře? Připadá vám, že vám to v něm sluší? Byla to dobrá koupě? Jestli jsou halenka nebo šaty zatíženy pocitem provinilosti, že stály příliš mnoho peněz a vy byste je tudíž MĚLI nosit, zapomeňte na to. Buďte k sobě upřímní - někdy je to dost bolestné, ale jenom tak vám v šatníku zbydou opravdu jen věci, které máte rádi, ve kterých vám je dobře a dělají vám dobrou náladu. Najednou třeba zjistíte, že spoustu z těch věcí vážně nepotřebujete. I když jsou hezké a sluší vám, možná ve vás vyvolávají pocit provinilosti, že i bez těchhle máte troje černé baleríny:)

A poté, co všechny věci poctivě jednu po druhé projdete, s každou se rozlučte a pošlete ji na novou cestu - kde najde majitele, který ji ocení lépe než vy. Zní to trochu příliš buddhisticky, ale věřte mi, dává to smysl. Zbavíte se tím svého pocitu provinilosti ze zbytečného nákupu.

Oslím můstkem se tak dostávám k tomu, že průvan v mém šatníku skončil na serveru Votočvohoz. Pokud máte zrovna ve svém šatníku příliš prázdno, nebo chcete nahradit nevyhovující kousky něčím, co vynosíte, mrkněte se na to všechno, co bych ráda poslala dál - k lidem, kteří ty věci užijou líp než já.

Pokud potřebujete šatník spíš přifouknout, než mu naordinovat odtučňovací kúru, klikněte SEM.


6 komentářů:

 1. Ahoj, na tu knížku jsem zrovna na Amazonu koukala a dost mě zaujala. Není nad to, udělat si opravdový pořádek. Koukala jsem na votoč, škoda, že už tam není ten modrý kabátek ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj, kabátek je stále na prodej, postupně donahrávám na VV věci, co jsem zatím jenom nafotila - přecijen, když člověk vytřídí 80% šatníku, chvíli to trvá zpracovat:)

  OdpovědětVymazat
 3. za 1., po tak dlhej dobe si schopna napisat plytky clanok, ktoreho pointa je, ze si nahrala plno novych handier na votocvohoz. chytre. no nekup to.
  za 2. na to ze nakupujes hlavne v sekacoch a casto sa chvalis ake dobre kaufy sa ti podarili, tak tvoje ceny na VV su faakt vysoke! snad nie si nezamestnana..
  good luck
  Iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čéče, za 1. tě nikdo nenutí sem chodit a číst mě, navíc jsem nikde netvrdila, že s psaním (ne)plytkých článků budu pokračovat, takže si svoje promluvy do svědomí můžeš nechat od cesty, za 2. nevím, odkud bereš informace o původu věcí v mém současném šatníku, ale i kdybych prodávala hadry ze sekáče za trojnásobné ceny, je to věc kupujícího, zda se přesto rozhodne věc koupit, nemyslíš?

   Vymazat
 4. No... Nohu mám nejméně o číslo, ale spíš o dvě větší, velikost oblečení taktéž a kabelek, jak jsem s politováním uznala, mám přehršel...
  Třídila a vyhazovala jsem před stěhováním, ale stejně mám dvě narvané vestavěné skříně. A jo, je pravda, že stejně nosím jen pár svých nejoblíbenějších kousků furt dokola:-) ale pak po dlouhé době vytáhnu nějaký skvost a nechápu, jak jsem bez něj mohla žít! Takže ty oblíbené věci se přece jen točí! Jen bych teď ráda začala točit zas nějaké ty méně hutné věci. Je to opruz celou zimu ladit tričko se sukní, když pak stejně nevylezu z obřího hřejivého svetru...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to je fakt, oblékání se v létě je daleko pestřejší, paradoxně, protože člověk s oblečením na sobě nemusí ladit ještě pět dalších vrstev:)

   Vymazat